Folytatjuk a korábban megkezdett, nyári kérdezz- felelek sorozatunkat.
Jöjjön most egy ’klasszikus’! :-)
Kérdés:
Tényleg nem lehet ablakot nyitni egy passzívházban?
Rövid válasz:
Már miért is ne lehetne?
Minden évszakban lehet, az már egy más kérdés, hogy bizonyos időszakokban - például fűtési szezon alatt - nem érdemes.
Passzívházak egyik tartozéka a hőcserélős szellőztető berendezés, aminek ez egyik legfontosabb szerepe, hogy úgy biztosítja a folyamatos friss levegő ellátást, hogy közben a levegőben tárolt (hő)energia nagy részét 'visszaforgatja'. A lakók ennek előnyeit nem csak télen, a fűtési energia megőrzése miatt élvezik, de nyáron is, amikor a kánikulai melegben a lakás belső hűs levegőjét nem 'dobják' ki, hanem ennek segítségével hűtik le a bejövő friss levegőt.
Természetesen vannak olyan élethelyzetek, amikor energetikailag sem probléma, ha valaki ablakot nyit, sőt olyan szituáció is előáll, amikor egy passzívházban is kifejezetten ajánlott az ablakos szellőztetés. A kellemes tavaszi/őszi vagy kora-nyári napokon, amikor a kinti és a benti hőmérséklet közel azonos kívánja is az ember, hogy a külső környezet jobban beköltözzön a lakás belsejébe.
A nyári kánikulai időszakban, az éjjeli lehűlések során azonban kifejezetten ajánlott az ablakok kinyitása, mert ennek és a kialakuló kereszthuzatnak a segítségével sokkal hatékonyabban hűthető vissza az épület, mintha csak a gépi szellőztetést alkalmaznánk.
Ajánlott bejegyzés: Hőség kint, kellemes hűvös bent
Egy passzívházban is lehet ablakot nyitni, azonban az energia racionalizálás és a belső légkomfort optimális szinten tartása szempontjából vannak időszakok, amikor nem érdemes és nem szükséges.
Felhasznált fotó forrása: 123
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!