Ahhoz, hogy épületünk passzívházzá váljon két fontos alapelv következetes betartásán keresztül vezet az út. Az épület hőveszteségeit csökkenti, míg a hőnyereségeket növelni kell.
A konkrét eszközök mellett ebben először a tervezési alapelveket kell helyesen alkalmazni.
Ezzel a témával foglalkozik korábbi, kifejtőbb cikkünk: A tervezési elvek áttekintése
A tervezési terület környezeti feltételeinek és a klimatikus adottságoknak az ismerete és figyelembevétele mellett kiemelt eszköz az épületek megfelelő tájolása, tömegformálása, az optimális alapterület / lehűlő felület arány megtalálása. Az épület konkrét alaprajzi rendszerének, az ablakok mennyiségének és méretének valamint az árnyékolási megoldások racionalizálásának a szerepe sem elhanyagolható. Ezek együttes alkalmazásával lehet a legnagyobb hatással lenni a majdani épület energiaigényére.
A műszaki megoldások vonatkozásában első körben a jó minőségű, egyenletesen hőszigetelt, hőhídaktól mentes épületburkot kell kiemelni. Ennek energetikai rendeltetése elsősorban a hőveszteségek csökkentésében jelentkezik.
Ajánlott cikk: Híd a hőszigetelt burokban
Ennek a buroknak a részesei a megfelelően tájolt, minőségi nyílászárók, melyek rendeltetése passzívházakban különösen fontos. Ezek az elemek a hőveszteség minimalizálása mellett a hőnyereségek maximalizálásában - napsugárzás energiatartalmának hasznosításával - is kiemelt szerepet vállalnak.
A passzívház ablakok energetikai szerepét ebben a posztban jártuk körbe.
A következő fontos szempont, hogy a határoló szerkezeteknek önmagukban, illetve a csatlakozásoknak a lehetőségek szerint mennél légzáróbbnak kell lenniük. Az épület egészének légtömör kialakítása a passzívházak fontos alkotóeleme és a kivitelezés minőségének egy markáns sarokköve.
A mai építési technológiák mellett már hagyományos épületeknél is problémát jelent, hogy az ablakok zárt állapotában a lakás levegője hamar elhasználódik. A lakótér komfortjának megőrzése miatt azonban mindenképpen biztosítani kell a szükséges, folyamatos szellőzést. Ezt passzívházaknál kiegyenlített szellőztetési rendszerrel oldjuk meg..
Ezt a kérdést is igyekeztünk már több oldalról is körüljárni.
Gépi szellőztetés - előny vagy hátrány?
Központi, gépi szellőzés főbb kialakítási elvei
Szellőztetés hőhasznosítással - hővisszanyerés és fagyvédelem
A hőveszteségek minimalizálása érdekében minden esetben hővisszanyerős szellőzést alkalmazunk. Ennek elve, hogy a távozó levegő nagy hatékonysággal átadja a benne tárolt hőenergiát a beszívott friss levegőnek anélkül, hogy a légáramok (és ezzel együtt a szennyező anyagok, vagy a szagok) keveredhetnének.
- - - - - - - - -
Ez a mostani kis írás is a blog egy éves működésére visszatekintő, ismétlő bejegyzés. Ha a tárgyalt vagy csatlakozó témával kapcsolatban bármilyen kérdés felmerül, nyugodtan osszátok meg velünk kommentben, és igyekszünk rájuk válaszolni.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!