Lassan véget ér a hideg és apránként elfelejthetjük a magas fűtésszámlákat is. Ezzel együtt eljön annak is az ideje, hogy tudatosan készüljünk a következő télre.
Lakásunkban a külső időjárástól függetlenül közel egyenletes, komfortos hőállapotot szeretnénk biztosítani. Akkor lesz a belső térben egyenletes a hőmérséklet, ha a bejutó és a távozó (hő)energia nagysága azonos. Ahhoz tehát, hogy tudjuk, mennyit kell fűtenünk, ismernünk kell azt is, hogy hol és milyen módon távozik a ’meleg’. Ha átlátjuk a veszteségek képződésének módját és a mögöttes összefüggéseket könnyebben tudunk választ adni a címben feltett kérdésre is.
A veszteség jelentős része a lakótér külső határoló szerkezetein keresztül, hőátadás formájában távozik.
Ennek nagysága függ a felület nagyságától, a szerkezet hőszigetelési képességétől (ezt az értéket hivatalosan hőátbocsátási tényezőnek - U érték - hívjuk), a külső-belső hőmérséklet különbségtől és a rendelkezésre álló idő hosszától.
Lásd még: Hőszigetelések
A veszteség másik, igen jelentős részéért a szellőztetés felel.
És itt most nem csupán az ablaknyitás során távozó meleg levegő elvesztésére kell gondolni, hanem ide tartozik a rejtett réseken, tömítetlenségeken keresztül létrejövő lég, és ezzel együtt energiavándorlás is. Ezek nagysága sem becsülendő le, nagy általánosságban elmondható, hogy ez felel a fűtési veszteségek közel egyharmadáért.
Új építkezés estén persze könnyebb dolgunk lehet, hiszen akkor – megfelelő odafigyelés mellett – kihatással lehetünk az épület egészének méretére, a lehűlő felületek kialakítására, sőt azok hőszigetelési képességét is egyszerűbben tudjuk befolyásolni. Megfelelő kialakítás mellett a kontrollálatlan légcsere is jelentősen csökkenthető.
Lásd még a szellőztetéssel kapcsolatos bejegyzéseket
De meglévő épület vagy lakás esetében is van jó néhány lehetőség a beavatkozásra:
Tipp: - A határoló szerkezetek hőszigetelési képessége utólagos hőszigeteléssel illetve hatékonyabb nyílászárók beépítésével növelhető.
Tipp: - Ablakcsere - vagy az ablakok megfelelő utólagos tömítése - a kontrollálatlan légcsere minimalizálásán keresztül is segíti a veszteségek csökkentését. Hasonló szerepe lehet az átgondol (rendszeres, rövid ideig tartó, de lökésszerű - kereszthuzat jellegű) szellőztetésnek is. Itt kell kiemelni, hogy bármilyen megoldást is választunk a szükséges friss levegő ellátást minden esetben biztosítanunk kell!
Az ablakok belső komfortban játszott kiemelt szerepéről szól az Ablak és a hőkomfort c. bejegyzésünk
Tipp: - A belső meleg csökkentésével, a hőfok szabályozás alakításával (pl. hűvösebb hőmérséklet éjszaka, illetve amikor nem tartózkodunk otthon), a hőfokkülönbség alacsonyabb szinten tartásával is elősegíthetjük a hőveszteség redukálását.
A veszteségek harmadik megemlítendő csoportja fűtő berendezésünk és gépészeti rendszerünk kialakításával kapcsolatos. Jó, ha tudjuk, hogy hőtermelő berendezésünk is csak részben képes hasznosítani az energiahordózó energiatartalmát, és ezt konkrét fűtési rendszerünk adottságai, esetleges hibái tovább ronthatják.
Tipp: - Fűtéskorszerűsítés vagy új beruházás esetén érdemes odafigyelni a mennél hatékonyabb berendezés kiválasztására és racionális rendszerkiépítésére. Üzemeltetés során sem szabad elfeledkezni a rendszeres karbantartásról, hiszen ennek hiányában a hatékonyság jelentősen romolhat is.
Amikor fűtési igényünket vesszük számba, ne feledkezzünk el lakóterünk lehetséges hőnyereségi forrásairól sem. Ezek közül a legfontosabb a napenergia, ami a homlokzati nyílászárókon keresztül a lakótérbe jut.
Tipp: - A napenergia hasznosulásának hatékonysága függ az üvegszerkezet milyenségétől, tájolásától, benapozottságától, árnyékoltságától. Nyílászáró vásárlás esetén ezen szempontokra is érdemes odafigyelni.
Erről szól bővebben A legdrágább és leggyengébb láncszem? c. elemzésünk
Fűtési idényben jelentős energianyereséget jelenthet a háztartásban alkalmazott egyéb (elektromos) berendezések és a benntartózkodó emberek által termelt és leadott hő.
Tipp: - Hívjunk vendégeket, kínáljuk őket finom ételekkel, italokkal. Az általuk termelt és leadott meleg is csökkenti fűtési számlánkat és közben még jól is érezzük magunkat. :-)
Összességében elmondható, hogy alacsonyabb fűtésszámlánk érdekében első körben a jelentkező veszteségek redukálására érdemes fókuszálni. A hőnyereségek növelése is szempont lehet (pl. nagy üvegfelület által), de esetükben óvatosabban kell eljárni, tekintettel arra, hogy azok a nyári időszakban is hőforrásként működhetnek. Ekkor azonban már ellentétes lehet az általuk előidézett hatás, hiszen akár túl is melegíthetik a lakóteret.
A borító kép Candace Meyer fotója.
További illusztrációk forrása: 1, 2. Az írás az ökoklikk.hu oldalon jelent meg.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz hozzánk a Facebook-on is!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!