A klímaváltozás és az új gazdaság?
A VELUX Cégcsoport „Az energiahatékony felújításban rejlő lehetőségek” címmel jelentetett meg tanulmányát az idei G8 „Klímaváltozás – Az új gazdaság” című kiadványában. A tanulmánnyal a fenntartható épület-felújításokra kívánják felhívni a figyelmet.
Június 17-én vette kezdetét a 39. G8-csúcstalálkozó Észak-Írországban, Enniskillenben az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Kanada és az Európai Unió vezető politikusainak részvételével. A 2013. június 17-18. között megrendezésre került eseményen az Európai Uniót Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke képviseli.
A kiadványból 10.000 nyomtatott példányban osztanak szét a G8-csúcson. A dokumentum elérhető lesz továbbá a Guardian, valamint az Observer weboldalain is, népszerűsítését pedig közösségi média kampány is segíti. A találkozó középpontjában a világgazdasági növekedéshez, a foglalkoztatáshoz és a hosszú távú jóléthez kapcsolódó kérdések állnak. Kiemelt figyelmet szentelnek a csúcson a klímaváltozás témájának is. A résztvevő tagállamok továbbra is elkötelezettek az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményének megvalósítása iránt, amely alapján 2015-re új nemzetközi klímaváltozási egyezményt kívánnak létrehozni.
„Az energiahatékony felújításban rejlő lehetőségek” című cikk főbb pontjai:
- Európa energiafogyasztásának közel 40%-a az épületekhez köthető, éppen ezért kiemelt jelentőséggel bírnak a fenntartható energiagazdálkodást célzó kezdeményezésekben.
- A már létező épületek 90%-át 2050-ben is használni fogjuk, ezért is fontos, hogy kihasználjuk a bennük rejlő energiatakarékossági lehetőségeket.
- Évente az épületek 1,2%-ának felújítására kerül sor, a megfelelő energiahatékonysági szint eléréséhez azonban évi 3%-os érintettség lenne optimális.
- Az épületek energiahatékony felújítása nem csak jobb életkörülményeket eredményez az otthonokban, az oktatási intézményekben és a munkahelyeken, de többek között a szén-dioxid kibocsátás mérséklésével csökkenti azok ökológiai lábnyomát is.
- Ma már rendelkezésre állnak azok az alapanyagok, amelyek felhasználásával az épületek a jövőbeli fenntarthatósági elvárásoknak is megfelelhetnek. Ezek alkalmazásával 2020-ig is bővülhet a fenntartható épületek száma, legyen szó felújításokról vagy építkezésekről.
- A jelenlegi épületek felújításához 2011-2050 között 200.000 emberre lenne szükség, azonban a felújítási, építkezési kedv gyors növelésével akár 1 millió új állás is teremthető az Európai Unióban.
- A fenntartható épületek számának növeléséhez nélkülözhetetlen az építőipar összefogása, hogy az egészséges, kényelmes, fenntartható élet mindenki számára elérhetővé váljon.
A G8 „Klímaváltozás – Az új gazdaság” kiadványa teljes terjedelmében elérhető a view.digipage.net linken keresztül.
Forrás: sajtóhír