A szigetelőanyagok választásának egyik legfontosabb szempontja, hogy az épület műszaki adottságainak függvényében a megfelelőt válasszuk a megfelelő helyre. Egy rossz választással ugyanis akár komoly károkat is okozhatunk az épületben. (Például ha vályogházra kerül olyan szigetelés, amely nem engedni távozni a falszerkezetbe jutó párát, a nedvesség meg is gyengítheti a falakat.)
A Knauf Insulation-el közös, hőszigeteléssel foglalkozó cikksorozatunk ezen része a természetes alkotórészekből álló szálas anyagokat mutatja be.
Üveggyapot
Kvarchomok és üvegtörmelék keverékének olvadékából előállított szálakból álló szigetelőanyag. Az üveggyapot szigetelőanyagok többféle kiszerelésben készülnek, a födémek esetében a legegyszerűbben kigurítható tekercsben kapható, a falakra táblákban tudjuk felrakni, létezik azonban fújható üveggyapot is, amely a nehezen hozzáférhető helyeken nyújt segítséget a kivitelezés során.
Hol használjuk:
Leginkább a födémek és tetők szigetelésére szokták használni, de homlokzatszigetelésre is alkalmazható. Jó hangszigetelési tulajdonsága miatt pedig belső válaszfalak esetében is ajánlott.
Hővezetési tényező λ= 0.032-0.035-0.040 [W/mK] - típustól függően
Előnyei:
• Az üveggyapottal kiváló hő - és hangszigetelést érünk el egy lépésben.
• Biztosítja az épület szellőzését, ezáltal megakadályozza a penészesedést
• A rágcsálók, rovarok, gombák nem károsítják.
• A1-es tűzvédelmi osztály
• Lehet bio: PL. Ecose technológia
A legtöbb üveggyapotgyártó még manapság is formaldehidet használ az ásványgyapot szálakat összetartó műgyanta kötőanyag összetevői közt, amely a lakásba diffúz módon bejutva rontja a lakás levegőjének minőségét. A belélegzett formaldehid irritálhatja a légutakat és akár allergiás hatást is kiválthat.
Az Ecose technológiával készült bio-alapú szigetelőanyagokhoz természetes szerves anyagok átalakításával előállított kötőanyagot használnak. Ez olyan eljárás, amelynek során a természetes szerves anyagok ellenálló polimerekké alakításával kivételesen erős és természetes kötőanyag jön létre, amely összeköti az ásványgyapot szálakat. Az ilyen szigetelőanyagok alkalmazásával elkerülhetjük, hogy veszélyes vegyi anyag kerüljön a lakásba. További előnye, hogy könnyebben alkalmazható, puhább a tapintása, kevésbé porzik és szagtalan.
Kőzetgyapot
Természetes alapanyagú, főként bazaltból készült vulkanikus és üledékes kőzetek keverékének olvadékából előállított szálakból álló táblás szigetelőanyag.
Hol használjuk:
Homlokzatszigetelésére, valamint terhelésnek kitett szerkezeteken alkalmazható, pl. padlószigetelés, lapostető.
Hővezetési tényező λ= 0.036-0.038-0.040 [W/mK] - típustól függően
Előnyei:
• nem éghető, olvadáspontja 1000 °C
• nem érzékeny a hőmérsékletingadozásra
• jó páraátbocsátó tulajdonságú
• jó a hangelnyelő képessége
Fagyapot
Gyalulással előállított fagyapot szálak összekapcsolásával gyártott hő- és hangszigetelő anyag. Környezetbarát termék, károsanyag kibocsátása nincs.
Hol használjuk:
Nem terhelt szerkezetek, alulról hűlő födémek (pl. garázs mennyezetek), áthidalók, belső válaszfalak szigetelésére, de az autópályák zajvédő falak esetében is ezt használják.
Hővezetési tényező λ= 0.070 [W/mK]
Előnyei:
• Nagyon jó hőtároló és nedvességszabályzó képessége
• Kiváló akusztikai tulajdonságokkal bír, hangszigetelésre ajánlott.
• Felülete festhető, a termék élképezhető, ezért esztétikus megoldást jelent látszó felületként is.
További, hőszigetelő anyagokkal foglalkozó bejegyzéseink:
- Amit tudni kell a hőszigetelésekről
- Melyiket válasszam? - Hőszigetelő anyagok bemutatása 1. rész, 2. rész
- Milyen vastag legyen a hőszigetelés?
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz hozzánk a Facebook-on is!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet.
A Knauf Insulation elősegítendő a szakszerű munkák elterjedését „jógyakorlat” pályázatot hirdetett, amire már megvalósított szigeteléssel lehet nevezni. A legjobb példákatat publikálják és havonta nagy értékű nyereménnyel díjazzák a megfelelő kivitelezést.
Részletek: nálamszigetelnek.hu