avagy Mi az a PHPP?
Passzívház Tervezési Csomag (Passiv House Planning Package)
A PHPP passzívházak méretezésére használatos, Excel alapú számításos program. Célkitűzését tekintve tervezési segédlet, de emellett az elkészült épület minősítésére is használható. Több mint 15 éve folyamatosan fejlesztik, és a megépült épületek vizsgálata, használata során keletkezett mérések alapján optimalizálják a számítási eljárások hatékonyságát.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy a program segítségével, nagyon jó közelítéssel előre modellezni lehet az adott épület viselkedését, a választott megoldások energetikai hatásait.
PHPP használatának egyik talán legnagyobb hozadéka a tervezés során az, hogy az épületadatok bevitele után, viszonylag hamar és könnyen rendelkezésre állnak az épület különböző felületein létrejövő, illetve a szellőztetés vagy a légtömörtelenség által előidézett hőveszteségek, valamint a hőnyereségek (pl. szoláris) adatai. Ezek figyelembevételével, logikus optimalizálásával könnyen el lehet mozdulni a költséghatékony megoldások irányába. (Egy-egy paraméter – pl. hőszigetelés vastagsága, vagy az ablakok mérete, minősége - változtatásának eredménye szinte pillanatok alatt leolvasható.) Ezen a változtatások költségvonzatait is megvizsgálva néhány lépéssel gazdaságossági szempontból is optimalizálható a jövendőbeli épület.
Van emellett egy ökológiai oldalról is érdekes tudása a PHPP-nek. Az adott épület primerenergia mutatója mellett kiszámítja az épület üzemeltetése során keletkező, üvegházhatás előidézésében közrejátszó gázkibocsátás mértékét is. (Ezzel kapcsolatban lásd még a primerenergiával foglalkozó, Az épület energetikai lábnyoma c. bejegyzést, illetve az ottani táblázatot!) Erre a célra az ú.n. üvegház-potenciál értéket használjuk. Ekkor az épület üzemeltetése során keletkező égéstermékek, illetve egyéb az éghajlatra hatással lévő gázok hatásait átszámoljuk, és végül megkapjuk az épület gáz kibocsájtását leíró CO2 egyenértéket.
Fontos megjegyezni, hogy a PHPP nem egy felhasználói, felhasználó barát program. Ez a passzívházak méretezésére kidolgozott számítási eljárások átültetése, egy paraméterezhető, Excel rendszerbe. A beadandó adatok értelmezéséhez, pontos definiálásához hozzáértő, a program működésével, sajátosságaival, felépítésének ismeretével rendelkező szakember szükséges. Tapasztalatból tudható, hogy komoly, az épület valóságos működésétől eltérő eredményre vezető hibák jelentkezhetnek a nem hozzáértő felhasználásból. Ha Ön, kedves olvasó, potenciálisan energetikailag hatékony, esetleg a passzívház követelményszintet elérő épületet szeretne, mindenképpen javallott ilyen szinten képzett szakember bevonása.
A program eredeti német verziójáról itt olvashatsz még.
Az aktuális magyar nyelvű kiadvány beszerezhető a fordítótól itt.
A fotón az IBM 1960-as csúcsgépe látható. Forrás: gépnarancs.hu.
Ha tetszett a poszt csatlakozz a blog Facebook csoportjához!
Több hír, több érdekesség a témában!