Az utóbbi pár évben a politikai és gazdasági környezet rendesen megtanított bennünket arra, hogy a saját életünket mi magunk, tudatosan alakítsuk.

Egészségtudatos vagy-e?
Tudatosan táplálkozol, figyelsz-e arra, hogy mit, miből és mennyit eszel? Figyeled-e a bolti élelmiszerek összetevőit? ’E’ és egyéb adalékanyag tartalmát? Tudod-e, hogy melyik ’E’ mit is jelent valójában?
Közben a táplálkozáson kívül foglalkozol-e az egészségeddel máshogy is? Mozogsz-e rendszeresen, vagy az éves sportolás annyi, hogy telente 1-1 hetet eltöltesz az egyik síparadicsom hüttéjében?
Tudatos vagy-e például a lakókörnyezeted komfortjának, levegőminőségének megválasztásában? Tudod-e, hogy akár tehetsz is azért, hogy a lakásod levegője jobb legyen, por- és pollenmentes környezetben élve akár az allergiád is tünetmentessé tehető? Tudod-e, hogy megfelelő levegőminőség mellett az alvás is pihentetőbb és teljesebb értékű lehet?
Tudatos tervezéssel lehet ilyen lakásod.
A pénzügyeidben tudatos vagy-e?
Addig nyújtózkodsz-e, amíg a takaród ér, és tisztában vagy-e a befektetéseid, illetve a hiteleid kondíciójával és lehetséges akár kellemetlen hatásaival is? Tudatosan bízod-e a pénzedet valamilyen pénzintézetre, fontos-e neked a cég társadalmi szerepvállalása? Tudatosan készülsz-e nyugdíjas éveidre és már most tartalékolsz-e idős korodra?
Tudtad-e, hogy a jövőbeli megtakarítás, takarékosság egyik módja lehet az is, ha későbbi kiadásaidat csökkented? Tudod-e, hogy jó minőségű energiatudatosan kialakított lakókörnyezetben saját jövőbeli rezsiköltségeidet igen jelentősen csökkentheted ?
Ezt akár egyfajta nyugdíj előtakarékosságnak is felfoghatod.
Környezettudatos vagy-e?
Már lehet, hogy most is külön gyűjtöd a különböző hulladékot, és talán azt is tudod, hogy a műanyag palack üresen, összenyomva a jó. De ezen felül figyelsz-e más dolgokra, például szűkebb környezetedre is? Ha teheted helyi terméket vásárolsz-e, amivel nem csak a helyi munkaerőt támogatod, de a kisebb szállítási távolság miatt a környezetterhelést is csökkented? És törekszel-e az alternatív energiaforrások használatára? Előnyben részesíted-e az újrafelhasznált anyagokat? Építkezés, felújítás során tudatosan választasz-e építőanyagot, figyeled-e annak környezetre gyakorolt hatását? Tudtad-e, hogy az építőiparban is kezdenek megjelenni az újrafelhasznált anyagok? Tudtad-e, hogy lakásod kialakítása során te magad is tehetsz a kisebb környezetterhelés érdekében? Hogy csökkentheted akár a vízfelhasználásodat is?
Sőt az energiahatékony épületek környezeti terhelése (ökológiai lábnyoma) is lényegesen alacsonyabb lehet pazarló társaiknál.
És végül, de nem utolsó sorban
Energiatudatos vagy-e?
Mert így egy fittebb, távlatilag gazdaságosabb és a környezetedet kevésbé terhelő megoldást választasz.
Ne legyünk naivak. Többségünk számára a fenti kérdések nagy részére a válasz most még a NEM. De azért vagyunk emberek, hogy tanuljunk és változzunk.
Ahol csak tehetjük, döntéseinkben legyünk tudatosak!
Döntsünk tudatosan!
Nőjünk fel!
Mikor növünk fel?

Ha tetszett a poszt csatlakozz a blog Facebook csoportjához!
Több hír, több érdekesség a témában!