Passzívházakkal szemben kritikaként a leggyakrabban érvként azt hangoztatják, hogy jó-jó, de milyen dolog az, hogy gépekre bízzuk a friss levegő ellátást?
Nézzük csak, hogy ez most akkor előny vagy hátrány ?
Látni kell, hogy a mai építési technológiák mellett épületeink csupán a hagyományos ablaknyitással hatékonyan, az emberi felhasználás igényéhez igazodó mértékben nem
szellőztethetőek. Normál használat mellett óránként kb. 5 perc kereszthuzatra lenne szükség ahhoz, hogy a levegő szennyezőanyag koncentrációját az ideális szinten tarthassuk. Ez – könnyen belátható – hogy pl. az éjszakai időszakban egyértelműen nem biztosítható.
Ekkor a levegő CO2 koncentrációja az optimális szint fölé emelkedik, ami fáradság érzetet és koncentráció csökkenést okoz. Ezzel szemben megfelelő légtechnikai rendszer használata mellett a szükséges légcsere folyamatosan - a nap minden percében - biztosítható. (Mérési eredmények tanúsága szerint, gépi szellőztetés mellett a CO2 szint minden további nélkül az ideális 1 ezrelék - 1000 ppm érték - alatt tartható, hosszabb távon is.)
Mai életünk kétségtelenül sokszor túlgépesítettnek tűnik, így némileg megérthető az ódzkodás egy újabb berendezéstől. De jogos ez a tartózkodás? Az élelmiszerek tárolása során sem vetődik fel, hogy ne gépekre (hűtő, fagyasztó) bízzuk, az elkészítéshez is igénybe vesszük berendezések segítségét. És ilyen helyzetben fel sem vetődik, hogy lemondjuk ezekről valamint az általuk nyújtott kényelemről. Sőt a szellőztetést a munkahelyek, az üzletek és napjainkra már a gépjárművek többségében is ilyen vagy olyan, de gépék által üzemeltetett rendszerek látják el, egyedül a lakásunkban zárkózunk el ettől a kényelmi és sok egyéb praktikus előnnyel járó megoldástól.
De miért is? Attól tartunk talán, hogy mi lesz ha a berendezés meghibásodik? Ez kétségtelenül előfordulhat. De ebben a esetben, 5-10 évente arra a pár napra majd használjuk az ablakos szellőztetést. (Miért talán a húsokat nem tartjuk hűtőben, talán nem fagyasztjuk le csak azért, mert mi lesz majd, ha elromlik a hűtő? Ugye nem!)
Vagy attól félünk talán, hogy a szellőztető berendezés szennyeződések, fertőzések melegágya lehet? A friss szellőzőlevegővel működő berendezések nem hasonlíthatóak a klímaberendezésekhez. Mikroorganizmusok csak a rosszul gondozott klímarendszerekben telepedhetnek meg, ahol a pára lecsapódik. A passzívházban alkalmazott szellőztető berendezésben a friss levegő nem keveredik az elhasználttal, a külső levegő szűrve, pormentesen érkezik az épületbe.
Rendszeresen hallani próbálkozásokról, a gépi szellőztetés valami fajta gravitációs elven működő rendszerrel történő kiváltásáról. Az ilyen törekvések egyértelműen támogatandóak, azonban sajnos jelenleg – a központi hővisszanyerős szellőztető rendszeren felül - nincs olyan kiforrott megoldás, amely a számunkra szükséges komfort és energiacsökkentési célokat minden környezeti helyzetben maximálisan biztosítani tudná.
Egy szó, mint száz, a gépi szellőztetés – megfelelő kiépítés mellett – nem hogy hátrány, sokkal inkább - akár a passzívházak mellett is felsorakoztatható - előny!
A felhasznált ábra forrása
Ha tetszett a poszt csatlakozz a blog Facebook csoportjához!
Több hír, több érdekesség a témában!