Most, a nyári időszak alatt elindítunk egy új, az eddigiekhez képest kicsit könnyedebb, de attól még a szakmai alaposságot sem nélkülöző sorozatot, a kérdezz- felelek témakörét. Alkalmanként előveszünk 1-1 számunkra érdekes, a köztudatban megjelent, passzívházakkal kapcsolatos kérdést, és erre próbálunk röviden, közérthetően választ adni. Sok esetben előkerülnek majd olyan témák, amiket már itt a blogon érintettünk, többé-kevésbé megtárgyaltunk, de bízom benne, hogy még ezekben az esetben is sikerül 1-1 új szempontot, összefüggést felvillantani. Ha felvetődnek bennetek más, a témába vágó kérdések, amikre keresitek a választ, nyugodtan tegyétek fel (akár itt alul kommentként, a Facebook csoportunkban, vagy mélben) és megpróbálunk rájuk külön is visszatérni.
Jöjjön az első kérdés:
Tényleg nem lehet minden telekre passzívházat építeni?
Rövid válasz:
De lehet.
Persze ne feledjük azt se, hogy lehetnek olyan adottságok, amelyek megléte esetleg megnehezíti vagy megdrágíthatja a dolgot.
A szoláris energia (napsütés) hasznosulásának passzívházak esetében kiemelt jelentősége van. Ezért könnyen belátható, hogy azokon a területeken, ahol az ideális tájolás biztosítható és a téli 'napnyereséget' sem korlátozza semmi, könnyebben - értsd: olcsóbban - lehet elérni a kitűzött szintet, mint például egy erdő mélyén.
Mivel már alpesi menedékház és sarkkutató állomás is épült passzívházként így a hazai viszonyok között badarság lenne azt állítani, hogy akár a tájolástól függetlenül is ne lehetne megvalósítani azt, azonban a telekválasztás során - amennyiben van erre lehetőség - érdemes körültekintően eljárni.
Ajánlott bejegyzés: A tervezési alapelvek áttekintése
Fontos kihangsúlyozni, hogy a passzívház az energiahatékonyság mellett a költséghatékonyság koncepciójáról is szól.
Bizonytalan esetben érdemes lehet kikérni egy szakember véleményét.
A költséghatékony passzívház ellen dolgozó főbb tényezők:
- Déli tájolástól való több, mint 25-30 fokos eltérés
- Domborzati viszonyok, szomszédos épületek és növényzet kedvezőtlen árnyékhatásai
Minden telken lehet passzívházat építeni, de amennyiben a költséghatékonyság is szempont, ahhoz megfelelő adottságok szükségesek.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!