repetitio est mater studiorum
A blog már több mint egy esztendős.
Ennek örömére teszek egy kis időutazást, visszatekintést. Pár alapkérdést újra elővéve megpróbálok rájuk röviden, mai fejjel válaszolni.
Bár a témák már mind szóba kerültek itt, a mostani körben igyekszem más megközelítéséket is felmutatni.
Kezdjük az elején és nézzük az első ismétlő kérdést és a válaszokat:
Mi az a passzívház?
A passzívház egy olyan épület, amely kimagaslóan jó hatékonysággal, és jelentős gépészeti közreműködés nélkül (passzívan) hasznosítja a környezetében rendelkezésre álló hőenergiát.
(Általánosságban elmondható, hogy a passzívház fűtési energiaigényének 1/3-át a nyílászárókon át érkező napenergia, 1/3-át a bent tartózkodó személyek és a használt berendezések hőleadása, 1/3-át pedig a fűtési rendszer - valamilyen hőtermelő - biztosítja.)
Korábbi, csatlakozó bejegyzéseink, több mint egy évvel ezelőttről:
- Mi az a passzívház? - A szakmai megközelítés
Ez a hatékonyság azt jelenti, hogy jó közelítéssel egy passzívház fűtési energiaigénye körülbelül 1/10-e egy hasonló, hagyományos épületnek. Egy ilyen épület 1 m²-nyi területe 1 éven át kifűthető maximum 15 kWh-nyi energiával, ami megközelítőleg megfelel 1.5 liter olaj, vagy 1.5 m3-nyi gáz fűtőértékével. Vagyis például egy 100 m²-es ház teljes éves fűtési energiaigénye nem több mint 150 m3-nyi földgáz.
Fontos kiemelni, hogy a passzívház nem egy építési rendszer, nem egy konkrét technológia. Sokkal inkább mondhatjuk, hogy az építészetben és az építőiparban általánosan használt, járatos megoldások tudatos - műszakilag fegyelmezett, összefüggésekben vizsgát - felhasználása. A passzívházakat ez a fajta szemléletmód, ez a komplex gondolkodás emeli ki a mai, hagyományos épületek közül.
Hogy miért veszem elő ezeket a korábban már megtárgyalt kérdéseket újra?
A válasz kettős. Egyrészt egy újszülöttnek minden vicc új. Vagyis annak aki most kíván ebben a kérdésben elmélyedni, hátha segítenek ezek a rövid gondolatmorzsák.
Másrészt mert az ismétlés 'az az eljárás, amelynek segítségével a tanulás által szerzett ismereteket a tanulónak maradandó birtokává akarjuk tenni' és ez egy ''a mondanivaló nyomatékosítását, a költői kifejezés erősítését szolgáló egyszerű eljárás''. :-)
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!