Jó dolog ez a passzívház téma?
Vannak előnyei is, vagy csak úri huncutság az egész? :-)
Az első és legszembetűnőbb különbség az energiafogyasztásban jelentkezik. Mint arról már a korábbi cikkekben volt szó, egy passzívház fűtési energiaigénye kb. tizede egy hagyományos épületnek.
Ez már önmagában is jelentős ökológia előrelépés - hiszen az energiafelhasználáson keresztül a környezetszennyezés és terhelés csökkentése segíthet visszafordítani káros folyamatokat - ami az egyén, a használó, a befektető szintjén is kimutathatóan előnyös.
Passzívházak előnyei és hátrányai: Pro, kontra, rekontra
Bár önmagában az ilyen épületek megvalósítása a jelenleg némi többletráfordítást igényel - Németországban a jelentős számban megvalósult épületvolumen mellett a rendelkezésre álló tapasztalatok alapján ez a plusz valahol a 8-15%-os szint környékén van - a markánsan alacsonyabb üzemeltetési költségek miatt még így is - 15-20 éves távlatban - kisebb összráfordításról beszélhetünk. Ezen időtávon felül pedig már egyértelműen egy passzívház minősül a legolcsóbb megoldásnak.
Érdekel a passzívházak gazdaságosságának kérdésköre: Olvasd el ezzel foglalkozó bejegyzésünket: Ezért annyi, amennyi
A lakók azonban nemcsak energia- és környezettudatosságukat, hanem egészségtudatosságukat is szolgálhatják választásukkal. Az ilyen épületekben kialakuló hőmérséklet-eloszlási és levegő-minőségi állapotok jelentősen magasabb komfortszintet nyújtanak.
A magasabb komfortszint elemeivel foglalkozó bejegyzéseink:
Hőkomfort: Az ablak és a hőkomfort
Légkomfort: Épületek légzése
Ilyen például a zaj-, por- és pollenmentesség. Nincs bántó hidegsugárzás és huzatérzet, páralecsapódás és penészedés nem fordul elő. A folyamatosan biztosított frisslevegővel a használat során a kilégzéssel a levegőbe kerülő - amúgy szennyező - CO2 koncentráció alacsonyan, a szervezet oxigénellátása és a levegő páratartalma az optimális szinten tartható. A tapasztalatok alapján ezek hatására a lakók pollenallergiájának jelentős csökkenése (akár tünetmenetessé válása) figyelhető meg, az alvás is jobb, pihentetőbb. A belső felületek egyenletes hőmérséklete miatt akár 1-2 fokkal alacsonyabb léghőmérséklet mellett is biztosítható a lakótér teljes területén (ablakok közvetlen környezetében is) a kellemes tartózkodás.
- - - - - - - - -
Ez a bejegyzés is egy kis visszatekintés. A kérdéskört már több cikkben érintettem, ez most azoknak egy kivonata, kiemelése, egyszerűsített megvilágítása. Ha érdekelnek a részletek, bátran kattints a kifejtő linkekre!
Nem értesz egyet vele? Vitatkoznál? Írd le véleményedet a hozzászólásokba!
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!