avagy korszerű ablakok és az integrált szellőztetés
Épületek hatékony szellőztetése, az energiamegtakarítás és levegőminőség egyidejű biztosítása iránti igény új megoldások megjelenését idézi elő. Az utóbbi időben két vezető, európai ablakgyártó is megjelentetett ebbe az irányba mutató kiegészítőt.
A mai építési technológiák és energiahatékony nyílászárók mellett - amikor is arra törekszünk, hogy a réseken és az illesztéseken keresztül is minimalizáljuk a légáramlást és ezzel együtt az energiaveszteséget - egyszerűen a nyílászárók zárt állapota mellett nem biztosítható a lakótér friss levegővel történő ellátása.
Passzívházakban és alacsony energiaigényű épületekben leggyakrabban erre a feladatra központi, hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazunk, melyek a folyamatos friss levegő ellátás és az energiaveszteség minimalizálásának kettős feladatát egyszerre képesek kielégíteni.
Ezzel a kérdéskörrel több korábbi bejegyzésünk is foglalkozik:
De térjünk vissza az ablakokra és az ablakokhoz elérhető megoldásokra.
Sok forgalmazónál elérhetőek olyan - akár utólagosan is beépíthető - kiegészítők, melyek a tokszerkezet megbontásával, azon keresztül biztosítják a szellőzést. Azonban ezek csak kényszermegoldások, hiszen mégiscsak ellentmondás, hogy jól szigetelt, tömített nyílászárónkon 'önként' nyitunk egy hézagot, melyen a levegő és vele együtt a hideg/meleg szabadon áramolhat.
És mennyivel tudnak többet ezek a bevezetőben említett rendszerek?
Internorm I-tec szellőztetés elvi sémája és a hőcserélő elem képe
Annyival, hogy az ablakokkal összeépített, gyárilag azzal integrált kialakítások lehetőséget nyújtanak a lakótér hőenergia tartalmának hatékonyabb megőrzésére (hőcsere). Kialakításuknak köszönhetően a belső térből távozó levegő hőtartalmának egy jelentős részét átadja a kintről érkező friss levegőnek. A hőcserélés, hővisszanyerés során a levegőáramok nem keverednek, csupán energiaátadás jön létre.
Shüco Vento Therm kialakítása
Hogy ennek ára van?
Igen, a képeken is látható, hogy ezek a szerkezetek vagy az esztétikai megjelenés, vagy a szerkezeti kialakítás oldaláról kívánnak némi kompromisszumot és biztos, hogy a pénztárcánkat is jobban megterheli. De valamit valamiért.
Internorm I-tec oldalsó helyigénye és a külső légbevezetés
Az ötlet, az irány minden esetre jó és bár passzívházak esetében egy ilyen megoldás nagy valószínűséggel nem képes kiváltani a központi szellőztető rendszert, biztosan egyre több építtető lesz, aki elgondolkodik ezeken az egyedi - akár szobánként, nyílászárónként szabályozható - megoldásokon.
További információ: internorm.com/hu, alukoenigstahl.com
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz hozzánk a Facebook-on is!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!
Felhasznál képek forrásai: wefiles.net, ratgeberbauen24.de, akamaihd.net, fensterfritze.com