Nemzetközileg elismert képesítés szerezhető
2015. szeptember 25-én indul a Nemzetközi Minősített Passzívháztervező képzés 10. évfolyama Budapesten. A Magyarországon 2011-ben bevezetett, 9 önálló modulból és gyakorlati műhelymunkából álló szakképzés végén nemzetközileg elismert minősített passzívház tervező, illetve minősített passzívház tanácsadó végzettség szerezhető vizsga útján.
A képzés sikeres, amit többek között az is jelez, hogy 2011 óta minden - tavaszi és őszi - évfolyam iránt töretlen érdeklődés mutatkozik. A vizsgát tett hallgatók többsége aktív passzívháztervező (építész, gépész) vagy kivitelező. Azok is tudják kamatoztatni a szakképzésen megszerzett tudást, akik nem passzívházat terveznek, vagy építenek.
A passzívház-technológia négy kontinensen elismert épületenergetikai szabvány, melynek kidolgozója, a német Passzívház Intézet. A passzívház-technológia jelenleg a világ legjobb, műszakilag és gazdaságilag egyaránt legkiforrottabb épületenergetikai szabványa – állítja Szekér László DLA okl. építészmérnök, minősített passzívháztervező, a Nemzetközi Minősített Passzívháztervező képzés egyik oktatója. A szakember tapasztalt passzívháztervező, jó néhány fokozottan energiatakarékos passzívházat (irodaépületet, családi házat, iskolát) tervezett az elmúlt években, s az első magyar passzívház is az ő tervei alapján épült 2008-ban Szadán.
Passzívházat tervezni nem is olyan egyszerű!
Magyar nyelvterületen viszonylag kevés szakirodalom érhető el a témában, az egyetemeken, főiskolákon pedig szinte teljesen hiányzik a fokozottan energiahatékony épületek tervezéséhez és kivitelezéséhez szükséges tudásanyag megszerzésének a lehetősége. Nincs túl sok magyar szakértő, építész és gépészmérnök sem, akik gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek passzívháztervezésben.
E vonatkozásban is nagy előrelépést jelentett a passzívháztervező képzés hazai elérhetősége – passzívházak és fokozottan energiahatékony épületek tervezéséhez a legjobb és legegyszerűbb út a tanfolyam elvégzése. A tanfolyam trénerei több passzívház projekt tervezésében és kivitelezésében közreműködtek, s szereztek tapasztalatot. Magyarországi bevezetése óta mintegy kétszázan végezték el hazánkban a szakképzést az eredeti német tananyag alapján – a képzés nyelve magyar, a tankönyvek is magyar nyelvűek.
A képzés nevéből – tévesen – arra lehet következtetni, hogy kifejezetten passzívházak tervezésénél, kivitelezésénél lehet csak kamatoztatni a megszerzett tudást, de ez nem így van, mondja Szekér László. Minden leendő tervezőnek és praktizáló szakmabelinek ajánlható, hiszen a képzés ismeretanyaga alacsonyenergiás épületek tervezésénél, kivitelezésénél is jól hasznosítható. A passzívház szabvány már ma teljesíti az Európai Unió direktíváját, miszerint 2021-től kizárólag zéró energiaigény közeli épületek építhetők.
Előminősített budapesti passzívház >> további infó az épület kialakításáról és az építkezésről
Eddig 27 országban vezették be a képzést
Az uniós támogatással kidolgozott eredeti német tananyagot a következő országok adaptálták eddig: Magyarország, Ausztria, Belgium, Bulgária, Kanada, Chile, Szlovákia, Csehország, Észtország, Görögország, Németország, Dánia, Franciaország, Spanyolország, Egyesült Királyság, Lengyelország, Svédország, Írország, Japán, Dél-Korea, Litvánia, Luxemburg, Lettország, Új-Zéland, Portugália, Oroszország, Olaszország.
Miért van szükség rá? A passzívházak megtervezése és megépítése több szakmát átfogó ismeretet igényel, melyek nélkül a megfelelő minőség megvalósítása nem lehetséges. Az építészet, épületfizika, épületgépészet és közgazdaságtan területén gyakorlati ismeretekre van szükség ahhoz, hogy a tervező ismerje a különböző szakterületek kölcsönhatásait az épület működésére a helyi klímaviszonyok között, összehangolja az egyes szakterületek képviselőinek munkáját, és szakszerű tanácsokat adhasson megbízójának.
A képzés nemzetközileg elismert passzívháztervező vagy passzívház tanácsadó képesítést ad, a megszerzett tudás bárhol a világon hasznosítható.
A passzívház koncepció fő elemei a közép-európai klímán
· hőhídmentes szerkezetek
· légtömör épületburok
· hővisszanyerős szellőzés
· kiváló hőszigetelés
· tripla üvegezésű nyílászárók
Emellett természetesen a megfelelő tájolás, a kompakt épületforma, a nyári árnyékolás, a nyári éjszakai passzív szellőztetés, az energiahatékony épületgépészeti és épületfelügyeleti rendszerek stb. is fontos szerepet játszanak. A technológia folyamatosan fejlődik, integrálja a legújabb , felismeréseket, technológiákat. A megújuló források alkalmazásával elérhetővé válik a zéróenergiás és pluszenergiás épületek építése. A passzívház szabvány rendszere a minőségbiztosítás egyik kiváló eszköze, így a fejlesztők, beruházók is jól hasznosíthatják a képzésen tanultakat.
Miért érdemes a képzést elvégezni?
- A passzívház szabvány Európa legkiforrottabb, legdinamikusabban fejlődő energiahatékonysági szabványa
- A hazai képzés oktatói gárdáját összeszokott, gyakorlott csapat alkotja, az oktatók számos hazai passzívház tervezésében és kivitelezésében közreműködtek
- Akik a passzívháztervező képzést követően eredményes vizsgát tesznek, díjmentesen bekerülnek a nemzetközi passzívháztervező adatbázisba
- A hallgatók megszerzik a minősített passzívházak tervezéséhez és építéséhez szükséges szaktudást
- A képzés keretében elsajátítják egyebek mellett a fokozottan energiahatékony épületek tervezéséhez szükséges épületenergetikai szoftver, a PHPP a használatát
- Piaci előnyre tehetnek szert az innovatív technológia alkalmazásával
- A vizsga útján megszerezhető képesítés megkönnyíti a külföldi munkavállalást
- A Magyar Építészkamara tagjai 1,5 továbbképzési kreditpontokat szerezhetnek modulonként (2013/365)
A passzívháztervező képzés integrált ismereteket nyújt. Külön kiemelném a Benécs József okl. gépészmérnök, minősített passzívháztervező által vezetett PHPP-oktatást. A Passzívház Tervezőcsomag (PHPP) világszerte ismert, könnyen elsajátítható és a mindennapi munka során rugalmasan alkalmazható épületenergetikai szoftver. Jól ötvözhető például az életciklus-elemzéssel. A PHPP nemcsak a passzívházak méretezéséhez elengedhetetlen – bármi egyéb épülettípusnál is jól használható tervezői eszközként.
A 17.-ik magyarországi minősített passzívház a látogatók gyűrűjében a 2014 novemberi nyílt napokon
Passzívházak a világban
Passzívházat építenek ma már az Kanadában, Japánban éppúgy, mint Portugáliában, az Egyesült Királyságban vagy Görögországban. A nemzetközi standard számos országban kezd elterjedni. A minőségi követelmények azonosak, az épületszerkezetek és a gépészet azonban a helyi klímához és az építési hagyományokhoz alkalmazkodik. Magyarországon 2014-ben hat új épület kapott passzívház-minősítést (az általunk tervezett épületről itt olvashattok többet); ami nem jelenti azt, hogy mindössze hat passzívház épült Magyarországon tavaly, mivel nem minden építtető veszi igénybe ezt a minőségbiztosítást nyújtó szolgáltatást.) Az újonnan minősített épületek: százlakásos társasház Budapesten, három budapesti, egy ballószögi és egy gödi családi ház.
A világ számos országából láthatunk minősített passzívházakat a Passivhaus Planer adatbázisban adatokkal, fotókkal >>
Szekér László szerint Magyarország nincs egyáltalán lemaradásban a nemzetközi passzívház trendet tekintve, az USA-ban az utóbbi években nagyjából annyi passzívház épült, mint Magyarországon. Az elmúlt bő 20 évben nagyjából 55 ezer passzívház létesült világszerte. Ausztriában és Németországban koncentrálódik a megvalósult épületek döntő többsége, ugyanakkor az osztrákoknál kisebb a minősített passzívházak részaránya mint nálunk, azt is mondhatnánk, hogy ebben jobbak vagyunk – mondja az építész.
Milyen előfeltételek szükségesek a tanfolyam elvégzéséhez?
A passzívháztervező képzés elsősorban gyakorló tervezőknek, gépészmérnököknek, szakági mérnököknek ajánlott, akik ismerik az épületek tervezési, szerkesztési gyakorlatát, használják a számítógépes programokat és jó épületfizikai alapismeretekkel rendelkeznek (tudnak pl. U-értéket számolni, csomópontokat szerkeszteni, excel-táblázatot kezelni). Ezek az alapok nem sajátíthatók el a képzésen, így elsősorban azoknak ajánlott, akik meglévő ismereteiket szeretnék továbbfejleszteni. A képzés beruházóknak, ingatlanfejlesztőknek és kivitelezőknek is ajánlott. Azok a résztvevők, akik nem rendelkeznek építészeti, mérnöki képesítéssel, passzívház tanácsadói képesítést szerezhetnek vizsga útján.
– A képzés önköltséges – állami támogatást egyelőre nem élvez. Passzívház-komponenseket gyártó és forgalmazó cégek támogatása mérsékli a képzési díjat, hogy elérhetővé váljon a hazai közönségnek. Ugyanezért a tanfolyamért külföldön jóval többet kell fizetni – mondja Szekér László.
Modulok
A passzívház követelmények
A passzívház épületburok
A passzívházak hőellátása
Passzívházak szellőztető berendezései
Passzívház tervezési csomag (PHPP szoftver)
Gazdaságos passzívház
Passzívház standart az épületfelújításoknál
A tervezés gyakorlati megvalósítása
Vizsgaelőkészítő
A 10. évfolyam oktatási napjai péntek és szombat, 2 heti rendszerességgel. Az őszi kurzus 2015. november 28-án zárul, a nemzetközileg egységes vizsgára várhatóan 2015. december első felében kerül sor.
Kedvezmény az alábbi feltételek valamelyikének teljesülése esetén vehető igénybe:
– egy cég, intézmény több részvevőt küld. Ez esetben a második részvevőtől számított minden további részvevő kedvezményes díjat fizet
– a jelentkező érvényes diákigazolvánnyal rendelkezik
– a jelentkező az IG Passivhaus Deutschland, az iPHA, a PAOSZ (Passzívházépítők Országos Szövetség) tagja
– a résztvevő több modulra jelentkezik
A 10. kurzus időpontjai a képzés weboldalán láthatók >>
A képzés az Energie Planer Team szakmai támogatásával valósult meg, a tanfolyam anyaga az Európai Unió támogatásával jött létre. A lebonyolításban az Építész Továbbképző közreműködik.
A képzés weboldala: www.passzivhaztervezo-oktatas.com