avagy Épületek energiafogyasztása és annak ökológia kontextusa
Ha az energiatakarékosság, az üvegház hatásért felelős emberi tevékenység, esetleg a légszennyezés vagy a kiotói kvóták témaköre szóba kerül, a legtöbb embernek az ipar (füstölgő gyárkémények) és a közlekedés (tömött, többsávos utak, füstölgő kipufogók) az első, ami az eszébe jut. Holott van még egy, a mostani helyzet kialakulásában hasonlóan felelős összetevő, és igen ezek az épületek.
Területenként, országonként természetesen eltérőek az arányok, de összességében az épületek energiafogyasztása körülbelül a teljes energiafelhasználás 40%-át teszi ki. Ennek az energia felhasználásnak a megoszlása is érdekes lehet. Természetesen itt is jelentősek az éghajlati illetve fejlettségi szinttől is függő különbségek, de általánosságban elmondható, hogy a mérsékelt égöv mentén a fűtésre használják el az épületek teljes energiaszükségletének 50-70%-át. Ez óriási szám. Azt gondolom, hogy annak belátására sem kell különösebb erőfeszítés, hogy a környezetszennyezés mértéke és a felhasznált energia mennyisége egymással egyenes arányban áll. Tekintettel arra, hogy az energiát a mi esetünkben többségében fosszilis (nem megújuló) forrásból (vezetékes gáz, illetve elektromos áram esetében szén vagy gáz tüzelésű erőművek üzemeltetésével) fedezzük, ha sikerül csökkenteni az épület energiaszükségletét, azzal nem csupán a felhasznált energiahordozó mennyiségét, de a kibocsájtott környezetszennyezés mértékét is csökkentjük.
És akkor az életszínvonalbeli és a fejlettségbeli különbségeket még nem is vettük számba. Az utóbbi években szembesülhettünk vele, hogy miközben a korábban gazdaságilag fejletlenebb régiók (Kína, India, stb.) rohamosan zárkózna fel a vezető ipari hatalmakhoz, azzal párhuzamosan – a lélekszám gyarapodáson felül - energiafelhasználásuk és a légszennyezésük is rohamosan nő. (Kínában az utóbbi 20 évben a felhasznált energia mennyisége megduplázódott, és míg így is egy főre vetítve a világátlag alatt van.)
Jelenleg a(z akár épületekben) felhasznált energia döntő hányadát (85-90%-át) fosszilis (szén, olaj, gáz) energiahordozók elégetésével nyerjük. Ennek során többek között szén-dioxid (CO2) is kerül a légkörbe, mely jelentős hatással van az üvegházhatás erősödésére. Sajnos jelenleg nem csupán a légköri CO2 szint növekszik, hanem a növekedés üteme is folyamatosan gyorsul. Több eltérő elemzés is napvilágot látott e témában, de összességében az látható, hogy amennyiben ez a tendencia nem változik, akkor a légkör CO2 koncentrációja az évszázad végére a mai szintről kb. megduplázódik, melynek hatására földünk átlaghőmérséklete akár 6 Cº fokot is emelkedhet. Ha sikerülne a légkör CO2 koncentrációját a mai szint közelében stabilizálni, az is 2-3 Cº fokos emelkedést okozna, de ennyi az aktuális elemzések szerint talán még éppen a kezelhető szint.
A jelenlegi folyamatokból látható, hogy ez is csak jelentős szemléletváltással érhető el. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ajánlása szerint az energiafelhasználás legnagyobb csökkentését (kb. 53%-ot) a hatékonyságnöveléssel lehet(ne) elérni. Ezen belül is az első helyen áll az épületek energiafelhasználásában történő megtakarítás, míg a villamos energia felhasználás hatékonyságának a növelése a kérdése a második. Érdekes adat, de ebben az ajánlásban csupán a harmadik helyen szerepel a megújuló energiaforrások számának növelése!
A passzívházak kérdéséhez itt tudunk visszakanyarodni. A passzívházak üzemeletetése során szerzett adatokból is látható, hogy a módszerek következetes alkalmazásával a felhasználói szokások alakításával a fűtési energiafelhasználás a korábbiak töredékére csökkenthető. S tekintettel arra, hogy az általunk taglalt körben (épületek) az alkalmazott megoldások előreláthatóan kb 30-50 éven át kísérnek el, ezért kiemelten fontos, hogy mindig, már a beruházások megvalósításának idején törekedni kell a lehető leghatékonyabb megoldások választására. Fontos, hogy az építtetők, beruházók is tudatosan törekedjenek az energiafelhasználás csökkentésére.
Ha tetszett a poszt csatlakozz a blog Facebook csoportjához!
Több hír, több érdekesség a témában!