Az első felvonás
Ausztria élen jár az energiatudatos hozzáállás meghonosításában. Még az ottani viszonylatból is kiemelkedik Innsbruck városa a maga 2 kiemelt beruházásával, melyek egyenként 350 illetve 400 lakásos méretük, passzívház szintű kialakításuk mellett is tartogatnak meglepetést. Az épületek megvalósítása, a beruházás és az üzemeltetés módja sem szokványos, hiszen a gazdaságossági és energiatudatossági szempontok mellett a társadalmi és szociális fenntarthatóság is kiemelt figyelmet kap. A mostani épületismertető cikksorozatunk ezeket a lakóházakat kívánja bemutatni, illusztrálva a beruházások ilyen szempontjait is.
Lodenareal project
Az épület együttes építtetője a Tirol tartomány és Innsbruck városa által alapított ingatlanberuházó és kezelő társaság, a Neue Heimat Tirol. Csak az elmúlt időszakban kb. évi 500 új bérlakást építettek, és mintegy 13 ezer működtetését látják el. A bérlakások átlagos bérleti díja mindössze 5,4 euró/m2/hó, így a szociálisan rászorulók számára is megfizethetőek, ezzel is segítve a társadalmi fenntarthatóságot.
Kiemelten fontos feladatnak tekinti az energiaigény csökkentését is, ezáltal segítve alacsonyan tartani az üzemeltetés költségeit. Mindezek eredményeképp a 2009-ben épült épületegyüttes (melynek magas műszaki és energetikai minőségét a minősített passzívház cím is igazolja) lakói főleg vendégmunkások és szociálisan rászoruló többgyermekes családok. Azt lehet mondani, hogy a fentiek tükrében sikerült megteremteni egy fajta gazdasági, ökológiai és társadalmi fenntarthatóságot is.
2006-os évben egy építészeti tervpályázat meghirdetésével kerestek megoldást a város belső területén elhelyezkedő, addigra lepusztult ipari övezet lakófunkcióval való újrahasznosításának. A több mint 400 gépkocsi számára kialakított teremgarázs felett álló 6 db L betűt formázó épületben összesen 354 lakás kapott helyet.
2-2 épületszárny összeforgatásával egyedileg formált, az épületekhez tartozó saját, belső udvarok jöttek létre, kilátást biztosítva a tiroli Alpok panorámájára. A 2-4 szobás lakások mindegyike - az épületben elfoglalt helyétől függően - saját kertrésszel vagy erkéllyel rendelkezik. A lakóhelyiségek mind ide nyílnak, míg az épül központi részében kapott helyett a konyha-fürdő együttes. Nagy méretű ablakok és teraszajtók kapcsolják egybe a lakás belső és a külső funkcióit. Üvegrácsok és minták együttese adja meg az épület külső felületét és biztosítják a szél- és átlátás védelmet.
Dinamikus épületszimulációs modellek készítésével - például a nyári napvédelem meghatározása/optimalizálása a különböző épületzónákra - is segítették a költségek reális kereteken belül tartását. A beruházás és az épület teljes életciklusát (az alapkoncepció felállításától a kivitelezésen át egészen a lakások használatáig és kezeléséig) végigkísérte az ingatlankezelő energia- és költséghatékonyságra való törekvés, oly mértékben, hogy mostantól az itt kialakított koncepció képezi az alapját a NHT minden további passzívház beruházásának.
Az épület gépészeti rendszerének alapját egy központi, pellet kazán alapú fűtési rendszer képezi, mely a nagyméretű napkollektor felülettel kiegészítve biztosítja, hogy szinte minden esetben megújuló forrásból legyen fedezhető az energiaszükséglet. A hőelosztást a decentralizáltan elhelyezett és egyedileg szabályozható alrendszerek biztosítják. Mind a 18 lépcsőház saját szellőztető központtal és légtechnikai hálózattal bír.
Az ilyen beruházások megvalósításával Innsbruck még a német ajkú területeken belül is vezető szerepet képvisel és jelentős mértékben segíti az energiatudatos épületek és passzívház egyre növekvő elterjedését.
A bemutatott épületegyüttes közvetlen szomszédságában áll a O3 névre hallgató olimpiai falu, ami jelenleg a legnagyobb passzívház minőségű épületegyüttes. Az azt bemutató bejegyzés innen érhető el: A legnagyobb
Többemeletes lakóépület együttes, Inssbruck, Ausztria
Építés ideje: 2009
Tervező: architecturewerkstadtt din a4, team k2 architects
Alapterület: 27.804 m² lakóterület, össz. alapterület kb 35.000 m²
Szerkezeti kialakítás:
nehéz szerkezetes, vasbeton alap-, fal- és tetőszerkezetek, tégla falak,
Ökológiai szempontok:
megújuló energia - pellet, napkollektor, talajhő - használata, zöldtető
Az épület fűtési hőigénye: 14 kWh/m²év - PHPP szerint
Primerenergia igény: 117 kWh/m²év - PHPP szerint
Fűtés+melegvíz:
a teljes komplexum számára közös 300 kW-os pellet kazán,
326 kW-os kondenzációs gázkazán - kiegészítő hőközpont a csúcsigények fedezésére,
1076 m²-nyi napkollektor, 11 db 2500 literes puffer tároló,
lakásonkénti melegvíz és hőellátást vezérlő helyi rendszer,
padlófűtés a szükséges helyeken
Szellőzés:
18 különböző légtechnikai rendszer (lépcsőházanként 1-1),
82%-os hatékonyságú hővisszanyerős szellőztetés,
talajvizes hőcserélős fagyvédelem illetve nyári előhűtés,
Beruházási költség: € 1,536 / m²
Légtömörség: n50 = 0.18
U-értékek:
Külső fal: 0,11-0,13 W/m²K
Tető: 0,08-0,11 W/m²K
Padló a garázs felé: 0,011-0,16 W/m²K
Ablakok, teraszajtók: 0,072-0,78 W/m²K,
Üvegezés=0,60 W/m²K, g érték= 51 %
További információk:
Az épület adatlapja a phi oldalán. Az üzemeltető társaság, a neueheimattirol.at a konkrét beruházást bemutató oldala.
A felhasznált fotók forrásai: din-a4.at, buildup.eu.és neueheimattirol.at
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!