A minősítés folyamata
Augusztus eleje óta tart Rákosligeten egy előminősített passzívháznak a kivitelezése. Ennek kapcsán elindított, ''ph építkezés első kézből' cikksorozatunknak az a célja, hogy - a konkrét épület példáján keresztül - némi betekintést nyújtson a passzívházak előkészítésének, megvalósításának folyamataiba.
Az eddigi bejegyzésekben az épület tervezési előzményeit és a kiviteli tervezés menetét mutattam be, most a minősítési folyamat kerül terítékre.
Födémzsaluzás 2012.09.18.
Mint az a korábbi bejegyzésekből is kiderült, a konkrét épület eredetileg nem passzívháznak készült. A tervezési folyamat során a kezdetektől kezdve végig napirenden volt a minőség kérdése, ám a minősített passzívházak által nyújtott energetikai- és műszaki színvonal elérése csak menet közben vetődött fel. Ezen nívó elérését hivatott igazolni a tervkészítés végső stádiumában elindításra került (elő)minősítési eljárás.
Mit jelent a minősítés, és miért ’csak’ előminősített az épület?
A passzívházak minősítése - miként arról már egy korábbi bejegyzésben is volt szó - általában nem a kész épület utólagos ellenőrzését jelenti. A folyamat annál lényegesen alaposabb, és - mivel az építtető számára is ad menet közben támpontokat - ha úgy tetszik hasznosabb is.
ajánlott bejegyzés: Kell plecsni, vagy nem kell?
A részletrajzokkal kibővített, kész kiviteli tervek, valamint az épület energetikai paramétereit kalkuláló PHPP számítás birtokában - ideális esetben még a kivitelezés megkezdése előtt - kerül sor első körben az épület energetikai színvonalának ellenőrzésére, az úgy nevezett előminősítésre. A darmstadti Passzívház Intézet által felhatalmazott minősítő szerv, ennek során a kézhez kapott részletes dokumentációt átnézi és az abban foglaltakat összeveti a tervezők által összeállított számításokkal. Ellenőrzi, hogy az alkalmazott szerkezetekkel, a terveken ábrázolt építészeti és gépészeti megoldásokkal biztosíthatóak-e a passzívház követelmények. A folyamat végén igazolja a tervekben és a számításokban foglaltak helyességét. Ha szükséges, felhívja a figyelmet a hibákra, észrevételeket is tesz.
Vagyis a minősítési folyamat első szakasza az épület előzetes osztályozása. Azt igazolja, hogy az adott telken, az adott tervek szerinti kivitelezés esetén az épület eléri a minősítéshez szükséges energetikai feltételeket. Ergó, előminősített tervek birtokában könnyű dolga van az építtetőnek, hiszen ’csak’ a terv szerinti kivitelezésre kell törekednie ahhoz, hogy minősíthető legyen az épület. :-)
Természetesen egy épület végső minősítése csak a megvalósulást követően történhet meg. Ekkor a teljes kivitelezései folyamatot megfelelően le kell dokumentálni, minden beépítésre kerülő anyag és szerkezeti megoldás pontos műszaki tartalmát és a terv szerinti kialakítását, illetve az esetleges módosításokat igazolni, vezetni kell. A kivitelezés végén ezen adatok, illetve a légtömörségi vizsgálat (más szóval a Bloower door teszt) mérési jegyzőkönyve alapján aktualizálják és adják ki a minősítési dokumentációt. Amennyiben a kivitelezés során nem tértek el a tervben szereplő megoldásoktól, illetve az esetleges módosítások nem rontják le a minősítési értékeket, az épület megkaphatja a minősített passzívház titulust.
Családiház, Budapest XVII. ker, Rákosliget
előminősített passzívház, tervezés: 2011-2012
Szerkezeti kialakítás: vasbeton alap- és födémszerkezetek, pillérek, mészhomoktégla falak, fa fedélszerkezet,
Hasznos alapterület: kb. 170 m²
Az épület fűtési hőigény: 15 kWh/m²év - PHPP szerint
Össz. primerenergia igény: 82 kWh/m²év - PHPP szerint
Fűtés: talajszondás hőszivattyú, felület fűtés (padló és mennyezet)
Szellőztetés: 88 % hatékonyságú hővisszanyerős szellőztetés
Ökológia szempontok: újrahasznosított (cellulóz, üveghab és habüveg) hőszigetelések alkalmazása; talajhő hasznosítás; napelemes áramtermelés, illetve elektromos gépkocsi csatlakozás kiépítése (a berendezések későbbi telepítésével),
U-értékek:
Külső falak: 0,1 W/m²K
Tető: 0,08 W/m²K
Talajon fekvő padló: 0,09 W/m²K
Ablakok, teraszajtók, üvegfalak: U=0,72 - 0,85 W/m²K
Üvegezés (tájolástól függően): 0,5-0,59 W/m²K, g érték = 50-62 %
Tervezők:
Építész kiviteli terv, generáltervezés, PHPP számítás: Hegedűs Attila, Holnapház
Engedélyezési terv, koncepció terv: Huszár András, Kiss László Benedek, HA architects
Módosított engedélyezési terv: Huszár András, Hegedűs Attila
Passzívház építő, műszaki ellenőr:
Szentmihályi-Nagy István, Passzívházak Mindenkinek
Statikus tervező: Eöttevényi Tamás
Épületgépészet: Zámbor István
Elektromosság: Robákné Nagy Beáta