Lakásállományunk megfelelő szigetelésével jelentős mértékben javíthatnánk épületeink energiahatékonyságát, mérsékelhetnénk gázfelhasználásunkat, energiafüggőségünket, CO2 kibocsátásunkat, sőt a rezsiköltségünk is komoly mértékben csökkenne.
Magyarország épületeinek energiahatékonysága
A magyarországi háztartások nagyságrendben kétharmada él családi ház. Ez az épülettípus teszi ki az épületállomány 95 %-át. Ezek közül az 1967 előtt épültek vannak a legrosszabb energetikai állapotban, jónak/elfogadhatónak, azaz a jelenleg is érvényben lévő normáknak megfelelőnek pedig csak a 2007 után épületek tekinthetőek.
Az ország energiafelhasználásának 40%-át adják a háztartások. A Knauf Insulation felmérései szerint a felhasznált energia 70%-át fűtésre és egyre nagyobb arányban hűtésre fordítjuk. A legnagyobb megtakarítás tehát a fűtési és hűtési energiaszükséglet csökkentésével érhető el. (Egy Magyarországon korszerűnek számító lakóépület energiafogyasztása 96 -100 kWh/m2/év, ami kétszerese az EU korábbi 15 tagországában az egy lakásra vetített energiafogyasztásának. Ez az adat is jól mutatja, hogy - sajnos - milyen komoly megtakarítási potenciál van az itthoni lakásállományban és akkor még nem is beszéltünk a passzívházakról.)
Csökkenhetne otthonaink gázfelhasználása és Magyarország energiafüggősége
A Knauf Insulation szakértői csapata egy olyan átfogó családi ház felújítási program kidolgozását kezdeményezte, amely a lakosságot segítené. A koncepció a már működő panelprogram mintájára kerülne kidolgozásra, a költségeket egyharmad rész állami támogatás, egyharmad rész kedvezményes lakossági hitel és egyharmad önrész fedezné. A hosszú távú, 25 éves programhoz az állam hozzájárulása Paks II árának mindössze fele, 1,6 ezer milliárd forint lenne. Ez évente 64 milliárd forint ráfordítást jelent, ami a második évet követően folyamatosan és várhatóan többszörösen megtérülne.
Csökkenne a CO2 kibocsátás is
A hazánk 84,7 millió tonnás CO2 kibocsátásának 30%-a, otthonaink téli fűtése és hűtése miatt kerül a légkörbe. Épületeink megfelelő szigetelésével közel 7,4 tonna/fő szén-dioxid kibocsátása elkerülhető lenne, így mérsékelhető volna a nagyvárosokat sújtó szmog kialakulásának esélye is. Magyarország ezzel könnyen teljesíteni tudná az EU tagállamai számára meghatározott célértéket, amely 2020-ig - az 1990-es bázisévhez képest - 20%-os CO2 kibocsátás csökkentést ír elő. Arról már ne is beszéljünk, hogy az EU új, 2030-as előirányzata további csökkentéseket ír elő. Magyarország az egy főre jutó kibocsátás tekintetében világátlag felett van.
Csökkenne a rezsink is
A nalamszigetelnek.hu oldalon az első valós körülmények között végzett energiamegtakarító kísérlet eredményeit követhetitek nyomon. Két egyforma családiház fűtési energiáját mérték egy szezonban, az egyiket leszigetelték, a másikat nem. A végeredmény azt mutatta, hogy a szigetelt ház 113 ezer forintot spórolt a teljes fűtési időszakban.
A szigetelt ház 7 hónap alatt 46%-kal kevesebb gázt használt el fűtésre
Ez alapján számoltak megtérülést is, az anyagköltség 12 év alatt térül meg, ez 8,5%-os éves költségarányos hozam, ami azt jelenti, hogy 50 évre számolva egy forint befektetés 4,28 forint hozamot hoz:
Hőszigetelés kérdésével foglalkozó további bejegyzéseink:
- Amit tudni kell a hőszigetelésekről
- Melyiket válasszam? - hőszigetelő anyagok bemutatása
- Milyen vastag legyen a hőszigetelés?
- Megtérül-e a vastagabb hőszigetelés?
- Homlokzati falak hőtárolása
- A beépített energia
- A belső hőszigetelésről
A Knauf Insulation-el közös, az utólagos hőszigetelés kérdéskörével foglalkozó sorozatunk további cikkei:
- Hogyan kerüljük el a szigetelési hibákat?
- Mennyit ér az utólagos hőszigetelés?
- Szigetelés a hűtési költségeket is jelentősen csökkenti
- Szálas szigetelőanyagok bemutatása
- Új energiahatékonysági irányelv és a meglévő épületállomány szigetelése
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz hozzánk a Facebook-on is!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet.
A Knauf Insulation elősegítendő a szakszerű munkák elterjedését „jógyakorlat” pályázatot hirdetett, amire már megvalósított szigeteléssel lehet nevezni. A legjobb példákatat publikálják és havonta nagy értékű nyereménnyel díjazzák a megfelelő kivitelezést. Részletek a nálamszigetelnek.hu oldalon.