Mit tehetünk még ebben az időben a fűtésszámla ellen?
Ahogy a nyári gumit is érdemes lecserélni 7 °C alatt, úgy homlokzatot szigetelni már nem érdemes ilyen időben. A ragasztó- és ágyazóhabarcs megkötéséhez, a beépített anyagok kiszáradásához ekkor már már nem megfelelő az időjárás. De azért még ilyenkor is vannak olyan munkálatok, amikkel még akár az utolsó pillanatban is tehetünk lakásunk, épületünk energiahatékonysága érdekében.
A padlásfödémet szigetelhetjük, még akár a karácsony előtti utolsó pillanatokban is. Ide általában a legegyszerűbb megoldás a könnyű, de jó hőszigetelő képességű üveggyapot tekercsek elhelyezése. A mai hőszigetelési előírások (az U érték 0,30 W/m2.K) teljesítéséhez nagyságrendben 20 cm vastag szigetelés szükséges. Fontos a párazáró réteg elhelyezése a szigetelés alatt, hiszen ez akadályozza meg az alulról jövő pára bejutását a szigetelőanyagba.
A tető szigetelését is javíthatjuk. Alapvetően a meglévő tetőszerkezet határozza meg, hogy a szigetelés kialakításának milyen módját válasszuk. Amennyiben a tetőszerkezet megfelelően magas tartóelemekből áll, a legegyszerűbb megoldás a szarufák között elhelyezett ásványgyapot szigetelés. Ha a szarufák magassága nem teszi lehetővé a fűtött tetőteret határoló szerkezetekre javasolt nagyságrendben U = 0,25 W/m2.K teljesítését - ez például 20 cm vastagságban elhelyezett Classic 037-es anyaggal megvalósítható - akkor a ferde szarufák belső síkja alatt, merőlegesen elhelyezett vázszerkezet rögzíthető, amelyben újabb szigetelőréteg helyezhető el.
A szigetelőanyagot ilyen esetben is meg kell védeni a lakótér felöl érkező párától, de óvni kell a héjalás/fedés alá bejutó csapadék hatásától is. Ez utóbbi célra szolgálnak az un. alátéthéjazat fóliák, amelyek vízzáróak és elviseli a nagy hőingadozást.
Tetők és padlásterek esetében általában ásványgyapot szigetelés használunk, amiből érdemes a környezetbarát (barna színű) Ecose technológiát választani.
Az alulról hűlő födémeket - mint például garázsmennyezetek - is érdemes szigetelni. Ezeket a munkálatokat is el lehet végezni szinte bármikor. Ezekhez a munkánkhoz a Knauf Insulation leginkább a fagyapot alkalmazását javasolja.
Ezekkel a megoldásokkal is sokat tehetünk otthonunk energiahatékonyságért, azonban a legmegtérülőbb befektetés általában a homlokzatszigetelés, hiszen ez az épület legnagyobb lehülő felülete. De a legfontosabb szabály mégis az, hogy minden szigetelési vagy egyéb energiahatékonysági beruházást érdemes összefüggésében, az épület egészére gyakorolt hatásainak figyelembevételével vizsgálni, hiszen nem szakszerűen elvégzett munkálatokkal, akár ronthatunk is az épületszerkezetek állagán, laktóterünk belső komfortján.
A mielőbbi megtérülés érdekében a megfelelő hőszigetelő rendszer megválasztása mellett rendkívül fontos szakemberek bevonása is. A szakszerű kivitelezés ösztönzése érdekében pedig most havonta nagy értékű nyereménnyel díjazza a szigetelésgyártó a legjobban kivitelezett hőszigeteléseket. A pályázatról részletek az ismert oldalon, a nalamszigetelnek.hu-n olvashatóak.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz hozzánk a Facebook-on is!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet.
Az utólagos hőszigetelés kérdéskörével foglalkozó sorozatunk további cikkei:
- Hogyan kerüljük el a szigetelési hibákat?
- Energiamegtakarítás szigeteléssel
- Mennyit ér az utólagos hőszigetelés?
- Szigetelés a hűtési költségeket is jelentősen csökkenti
- Szálas szigetelőanyagok bemutatása
- Új energiahatékonysági irányelv és a meglévő épületállomány szigetelése
Hőszigetelés kérdésével foglalkozó további bejegyzéseink: