Megtekinthető, bejárható passzívházak
Sikeresen zajlottak le a passzívház nyílt napok rendezvényei. A hagyományosan a november 2. hétvégéjén megrendezésre kerülő nemzetközi eseménysorozatot itthon idén a Passzívházak és Energiahatékony Épületek szakmai konferencia vezette fel a pénteki napon, hogy utána a hétvége hátralévő napjaiban az épületlátogatásoké legyen a fő szerep.
Látható volt, hogy az itthoni passzívház építési tendencia egyenlőre nem követi az eredeti, 'elvi', a passzívház követelményekből levezethető utat. Itthon az ilyen épületekben általában jelentős a gépészet szerepe, olyannyira, hogy sokan azt is hiszik, hogy a passzívházat a vastag hőszigetelés mellett a bonyolult gépészet teszi azzá, ami. Holott nem így van. Megfelelő megoldások alkalmazása esetén - és amennyiben ez az irány az építtető, használati igényeivel is egybecseng - elképzelhető lenne csupán szellőztetéssel, a levegő temperálásával kifűteni a passzívházakat. Erre itthon a megvalósult épületek között egyenlőre még nincs példa.
A minimál gépészettel működő passzívház elvéről, annak megalapozottságáról szól a Mire elég a légfűtés? c. bejegyzésünk.
De a kicsit hosszabbra nyúlt bevezető után térjünk rá a konkrét épületekre.
Ház a rózsakertészetben
A felvezető képen látható szentendrei passzívház építtetői is az energiatudatos szemlélet elkötelezettjei. A fűtési és használati melegvíz igényüket (a nagyméretű telken folyamatosan 'újratermelődő' fahulladékkal működtetett) faelgázosító kazánnal illetve napkollektoros rásegítéssel oldják meg.
Az épületbejárás során Boros Károly kivitelező egy érdekes, általuk alkalmazott fogást ismertetett. Az épület szerkezeti csatlakozásainak és áttöréseinek ellenőrzésére a kivitelezés során 'házi' légtömörség tesztet végeznek. A megszokott 50 Pa-nál jóval nagyobb nyomáskülönbség mellett saját mérőeszközökkel keresik meg, majd javítják a tömítetlenségeket. Ennek az önellenőrző munkafázisnak is betudható, hogy épületeik a passzívházak minősítésében kiemelt szerepet játszó, Blower-door teszteken rendre nagyon jó eredményeket érnek el.
A bekerülési költségekről is hallhattunk információkat. A kivitelező szerint több épület adatai alapján általánosságban elmondható, hogy egy mai, minősített passzívház kulcsrakész áron (alap minőségű burkolatok felhasználása esetén, beépített bútorok nélküli) valahol a 300 ezer Ft / m2-es ársáv közelében, esetleg egy kicsit ez alatt érhető el. (Az összehasonlíthatóság miatt fontos megjegyezni, hogy ez a szám bruttó összeg az épület nettó alapterületére vetítve.)
Iskola a világosság jegyében
Kevés gépészettel egyedül a a passzívház standardok mentén kialakított, pesterzsébeti iskola bővítés büszkélkedhet, bár ennek anyagi és adottsági okai is voltak. A három új foglalkoztató helységet, vizescsoportot és közös előteret tartalmazó bővítmény a meglévő iskolaépület fűtési rendszerére csatlakozik, a minimálisan szükséges fűtési energiát onnan, radiátoros elosztással kapja. Helyben csupán a folyamatos szellőztetést biztosító légtechnikai rendszert kellett kiépíteni, így annak alapterületi helyigénye minimális.
A nettó 120 m2-es beruházás fix 30 milliós költségkerettel gazdálkodhatott, melynek tartása érdekében az előzetes ajánlatok beérkezését követően némi költségcsökkentési áttervezésre is szükség volt. A betervezett passzívház minőségű felülvilágítókat, a napkollektor telepítést valamint a talajkollektoros fagyvédelmi rendszert el kellett hagyni, sőt az épület szerkezeti kialakítását is olcsóbbítani kellett. De a racionalizálási lépések eredményesek voltak és a keret tarthatónak bizonyult. A légtömörségi mérés (0.45) valamint a számítások alapján az épület passzívház követelményeknek való megfelelése is igazolható, bár minősítésre egyenlőre nem került sor.
A helyszíni adottságok miatt az épület tájolása, nem teljesen ideális, a foglalkoztató helységek keleti és nyugati irányba néznek.
Alkalmazott megoldások:
20 cm-es XPS hőszigetelés a lemezalap alatt,
25 cm Ytong falazat 25 cm-es kiegészítő grafitos hőszigeteléssel,
42-50 cm-es EPS hőszigetelés a lapostetőn,
94%-os hővisszanyerési hatékonyságú szellőztetés,
Fotók: Green Press | Szekér László
Végezetül ... egy kis morfondírozás
Szembetűnő volt, hogy míg a nyílt napok keretében a 8 épületre minden korábbinál több érdeklődő látogatott ki, addig a szakmai és magán érdeklődők számára is tartalmas programmal felállt konferencia - melyről a beszámolónk az alábbi linken olvasható - a korábbi évekhez képest kevesebb hallgatót vonzott.
Az 'amatőr' és professzionális érdeklődők számának alakulásában érzékelhető ellentétes tendencia kifejezetten elgondolkodtató. Az okok elemzésében az ilyen jellegű szakmai rendezvények növekvő száma és hullámzó minősége mellett talán a tervező szakma zárkózottsága, újjal szembeni ellenállása is közrejátszhat.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Még több energia, még több tudatosság, még több építészet!